خواص عرق خارشتر

برطرف کننده سنگ کلیه و مثانه، تقویت کننده اعمال کلیه و شستشو دهنده کلیه ها و تقویت کننده کبد.

مواد موجود در ریشه خارشتر در تقویت سیستم دفاعی بدن مؤثر است

خواص عرق خارشتر

خارشتر گیاهی دارویی است که در بیابان ها و مناطق خشک بسیار پیدا می شود که در خواص آن می توان به وجود موادی در ریشه آن در تقویت سیستم دفاعی بدن مؤثر است.

خارشتر، گیاهی است چندساله به ارتفاع ۲۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و دارای شاخه های متعدد خاردار به رنگ سبز تا سبز مات. طول خارها، از ۱ تا ۶سانتی متر متغیر بوده و زاویه آنها، تقریب راست است. برگ ها، بیضی شکل به طول ۱۰ تا ۱۵ و عرض ۳ تا ۵ میلی متر و گلها، که معمولا در محور خارها و به تعداد ۲ تا ۸عدد در هر خار ظاهرمی شوند، به رنگ قرمز ارغوانی تا جگری هستند. کاسه گل، بدون کرک است و میوه، به صورت نیام دانه تسبیحی، حاوی ۴ تا ۷دانه می باشد. سطح نیام، صاف پا دارای خارهای کوتاه است. در دنیا، ۱۲ گونه خارشتر وجود دارد که فقط ۲ گونه آن در ایران می روید.

گونه غالب در ایران، Alhagi maurorum است که شرح گیاهشناسی آن، در بالا آورده شد؛ اما گونه ای دیگر به نام Alhagi graecorum نیز در جنوب و جنوب غربی ایران می روید که قدی کوتاه تر، خارهای انبوه تر، کاسه گل کاملا دندانه دار، میوه پوشیده از کرکهای ابریشمی فشرده و نیامی تقریبا

دانه تسبیحی دارد. این گیاه را پیش تر به نام Alhagi manifera می شناختند. خارشتر اغالب یا Alhagi maurorum دارای اسامی قبلی و مترادف A . A .persarum camelorum و A . pseudalhagi بوده است.

نام های دیگر فارسی خارشتر عبارت است از خاراشتر، خاریز و علف ترنجبین، که در گناباد به آن خرنگین (خارانگبین) می گویند. نام عربی این گیاه، الحاج است که نام علمی گیاه، Alhagi نیز از همین واژه گرفته شده است.

واژه camelorum نیز به زبان لاتین، به معنی شتر است.

ریشه خارشتر بسیار عمیق، قوی و گسترده است؛ به طوری که یکی از عوامل تخریب بناهای باستانی به شمار می رود.

این گیاه معمولا در بیابان ها و مناطق کویری میروید؛ اما به صورت یک علف هرز سمج در اکثر مزارع، باغها و زمین های دست ورزی شده، به سرعت گسترش پیدا می کند و حتی گاهی آسفالت را نیز شکافته و از آن سر بر می آورد.

این گیاه در قسمتهای مختلف پردیس دانشگاه فردوسی مشهد، به وفور قابل مشاهده است.

جالب است بدانیم هرچند خارشتر، مورد تعليف شتر و بز قرار می گیرد و زنبور عسل نیز به گل های آن علاقه دارد،

اما تنها در بعضی زیست بوم های خاص و در صورت وجود و فعالیت حشرهای خاص می تواند ترنجبین تولید کند.

خواص و کاربردها

طبیعت خارشتر از نظر حکمای طب سنتی، خیلی گرم و خشک است و به عنوان مدر و سهل از آن بهره می برند. همچنین، جوشانده آن معرق است و مالیدن روغن برگهای آن برای روماتیسم مفید است.

گلهای آن نیز برای التیام بواسیر مؤثر است. بر طبق تحقیقات جدید مشخص شده است که مواد موجود در ریشه خارشتر می تواند در تقویت سیستم دفاعی بدن مؤثر واقع شود و لذا گزینه مناسبی برای درمان و مهار بیماری ایدز به شمار می رود.

برخلاف باور رایج و برخی مطالب مکتوب و مجازی، عرق خارشتر هیچ تأثیری در از بین بردن سنگهای کلیوی و مثانه ندارد.

بر همین اساس، بر طبق تحقیقاتی که به سرپرستی پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری انجام شده است، تأثير عرق خارشتر بر دفع سنگهای کلیه و مثانه، به لحاظ علمی تأیید نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه