یک شاخه رزماری یک دنیا خاصیت

رزماری یعنی معدن خاصیت، یعنی دوست سلامت بدن، یعنی عطر دل انگیز تندرستی! در این مطلب کوتاه گلچینی از خواص این گیاه معطر و روش های استفاده از آن را مرور می کنیم.

رزماری حاوی ترکیباتی به نام «کولین» است که چربی های کبد را کنترل می کند و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.

رزماری به دفع صفرا کمک می کند و برای مقابله با گرفتگی عضلات دستگاه گوارش، نفخ و یبوست موثر عمل می کند.

یک شاخه رزماری یک دنیا خاصیت

این گیاه معطر حاوی خواص دیورتیکی (ادرارآوری) است و برای همین هم روی کلیه ها اثر می گذارد و از ابتلا به روماتیسم پیشگیری می کند.

اگر نمی خواهید کلیه هایتان سنگ تولید کنند و یا اینکه خدای نکرده بیماری نقرس به جانتان بیفتد به سراغ رزماری بروید.

رزماری نیز مانند آویشن خاصیت خلط آوری دارد و جوشاندهی آن برای مقابله با عفونت های برونشیتی و درمان سرفه موثر است.

متخصصان مصرف رزماری را برای تسکین اعصاب، رفع بی خوابی و استرس نیز توصیه می کنند. باید بدانید که یونانی های باستان از رزماری برای تقویت حافظه شان استفاده می کرده اند.

در نهایت اینکه اگر دوست دارید موهای بلند و پرپشتی داشته باشید نیز به رزماری نیاز خواهید داشت.

یک شاخه رزماری یک دنیا خاصیت

روش استفاده

خواص رزماری در برگها و سر گل های آن تجمع دارد. راحت ترین روش استفاده از رزماری استفاده از جوشانده و یا عصارهی روغنی آن است. می توان راحتی برگ های این گیاه معطر را دم کنید.

برای این کار یک قاشق چایخ رزماری را با یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. روزانه می تواند و ۳ فنجان از این جوشانده میل کنید.

توصیه می کنیم یک یا دو شاخه ی کوچک رزماری را داخل شیشهی رود زیتون تان بیندازید. می توانید چند حبه سیر هم به آن اضافه کنید. خواهید دید روز زیتونتان چه طعم خوب و دل انگیزی پیدا خواهد کرد.

اگر از روماتیسم رنج می برید پاها و دست هایتان را به این گیاه معطر بسپارید. برای این کار یک مشت شاخه های کوچک گل دار رزماری را در یک لیتر آب بریزید و دستها و پاهایتان را در آن بگذارید.

برای درمان زخم ها و جراحات بهتر است برگهای رزماری را خشک و سپس آنها را بکوبید تا پودر شود. پودر به دست آمده را روی زخم بریزید. البته از این روش برای زخم های سطحی استفاده کنید. )

عصاره ی روغنی رزماری برای ماساژ فوق العاده است. برای این کار دو تا سه قطره از این عصاره را با یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین مخلوط کرده و استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این گیاه عوارض جانبی خاصی ندارد اما توصیه می کنیم اگر مشکل خاصی دارید قبل از استفاده از این گیاه با پزشکتان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه